Як говорити з дітьми про Коронавірус

По всій земній кулі поширюється новий Коронавірус, названий SARS-CoV-2.

Дітей турбує ця тема. Вони говорять між собою: «Я чув(ла)…» і «Чи ти знаєш, що це найгірша хвороба?»

Ця інформація, що передається із уст в уста, достатньо сильна, аби вразити не лише дітей, а й дорослих.

Та коли ми говоримо про свої почуття, то починаємо їх контролювати, і тоді вони нас менше засмучують і лякають!

Тож, поговоріть з дітьми.

Поговоріть ще раз!

Ви вважаєте, що попередніх розмов з дітьми про COVID-19 було достатньо, що цікавішими та переконливішими є розмови з однолітками, що багато інформації вони отримують з новин? На перший погляд – так, але для дітей вважливо почути думку рідних.

Почуйте їх страхи, почуйте їхні запитання.

Що таке коронавірус?

Вірус – це крихітний мікроб, настільки крихітний, що його навіть не побачиш неозброєним оком.

Коронавірус – це звичайний вірус і у більшості людей він викликає звичайнісіньку застуду, якою кожен із вас вже сто разів хворів і ще сто разів перехворіє. Він виглядає так, ніби має на собі гостру корону, тому і зветься коронавірус.

Якщо 100 твоїх знайомих заразяться цим вірусом, то 50 із них, імовірно, цього просто не помітять, бо будуть почуватися добре, а ще 40 трохи покашляють або день-два проведуть у ліжку з температурою. АЛЕ ще 20 – тих, хто має слабший імунітет – можуть почуватися досить погано, і їм буде потрібна допомога лікарів. Це особливо небезпечно для стареньких людей, для наших бабусь і дідусів. Саме тому лікарі і просять нас усіх лишатися вдома, щоб подбати про стареньких і слабших.

Як вірус потряпляє в клітини нашого тіла?

Вірус потрапляє в наше тіло через спеціальні «двері» людських клітин. Новому коронавірусу також потрібно і «ключ». У цьому випадку він має «колючки», які використовуються як ключі, аби відчинити двері наших клітин. В середині людського організму вірус створює безліч власних копій, вони вириваються з одних клітин, заражаючи інші. В один момент їх стає настільки багато, що організм людини дає збій і починає хворіти.

Як люди починають хворіти на коронавірус?

Вірус вбиває людські клітини або ж погіршує їхню роботу і цим спричиняє хворобу. Як ми й казали, новий вид коронавірусу використовує спеціальні «двері». Найвразливіші місця для розмноження коронавірусу – це очі, ніс, дихальні шляхи та легені. Якщо вже вірус вражає легені, то стає важко дихати.

Вірус потрапляє в наше тіло через ніс, рот або очі і намагається прорватися далі – в дихальні шляхи і легені. Якщо йому це вдається, людина починає кашляти, їй стає важко дихати, а вірусу того й треба!

Але, на щастя, наше тіло має Імунну Систему – це величезна армія клітин, які розпізнають “чужинців” і знищуюють їх. Температура, що піднімається у нас під час хвороби – сигнал про те, що Імунна Система працює як треба. Адже тіло “вмикає” температуру, щоб винищити вірус. Для хворого це теж не дуже приємно, це правда, але маємо то перетерпіти, щоб швидше одужати”

Що робитися в державі, аби ми були в безпеці?

Лікарі та урядовці працюють над тим, аби ми відчували себе у безпеці. Саме тому вони вимагають скасувати різного роду масові заходи, закривають усі школи, садочки, громадські місця, щоб вірус не поширювався.

Вони просять нас тримати дистанцію з людьми на вулицях. Усе це потрібно для того, щоб вірусу було важче розповсюджуватись. Лікарі працюють не покладаючи рук та доглядають за тими, хто уже захворів.

Науковці намагаються винайти вакцину від коронавірусу, а також ліки, аби хворі легше переносили лікування і швидше ставали здоровими.

Чи зможу я бачитись із друзями?

Так, стало складніше бачитись з друзями особисто, але ніхто не відміняв соціальних мереж, скайп та інших платформ для спілкування, про які ви і так знаєте.

Коли спалах коронавірусу закінчиться?

Ніхто не знає точної відповіді на це питання. (Знаю, це не те, що ви хотіли почути!) Однак, застосовуючи звичайну математику можемо висловлювати припущення: якщо усі будуть дотримуватись простих правил гігієни та термінів перебування на карантині, то саме це може пришвидшити закінчення спалаху коронавірусу. Не відкидуємо й інші чинники: створення вакцини та теплі погодні умови, які є руйнівниками (за словами вчених) цього вірусу.

Пам’ятайте, що діти не завжди легко говорять про свої проблеми. Для молодших дітей характерно поставити кілька питань, повернутися до гри, а потім  знову  запитувати.

Важливе у спілкуванні з дітьми:

  • Факти. Поділіться інформацією, яка достатньо зрозуміла дитині, відповідно до віку та спростуйте фейкову інформацію. Маленьким дітям намагайтесь пояснювати доволі просто: «Ви знаєте, що таке застуда чи грип? Як ви почуваєтеся, коли ви кашляєте або маєте високу температуру тощо? Більшість людей, які занедужали цими хворобами, залишаються вдома, відпочивають та одужують. У нас є чудові лікарі та медсестри, які допомагають людям стати здоровими.
  • Безпека. Запевніть дітей, що все буде добре, що ми разом підтримуємо один одного, дотримуємось правил гігієни під час карантину. Це є найважливішим повідомленням, яке діти мають почути від нас, батьків. Знайте, що саме Ваш тон впливає на їхній емоційний стан. Вам не потрібно хвилюватися. Зараз дуже багато дивовижних дорослих наполегливо працюють над тим, щоб зберегти здоров’я кожної людини. На щастя, ми вже багато знаємо про те, як себе вберегти!
  • Соціальна дистанція. Можна пояснити дітям це так: «Мікроби люблять подорожувати від людини до людини. Ви ніколи не помічали, як діти вашого класу (групи в садочку) іноді хворіють одночасно? Якщо багато людей залишаться вдома на деякий час, то коронавірусу буде важко добратися до нових людей – і це хороша новина для лікарів та медсестер, які допомагають людям, що хворіють. Ця хвороба не така вже й страшна для тебе чи для мене, але нам потрібно «розчаровувати» мікроби та віруси, щоб ми могли захистити літніх людей, які є найвразливіші – таких як бабуся та дідусь!»
  • Прийняття емоцій. Обережно закінчуйте розмови. Нагадайте дітям, що вони можуть у будь-який час поговорити з вами на будь-які інші теми, зокрема, на складні. Нагадуйте, що ви піклуєтеся про них, слухаєте їх і що вони можуть звернутися до вас завжди, коли занепокоєні. Не знецінюйте їх і не забороняйте їм: (“не злись”, “не переживай”, “не вигадуй дурниць”, “всім важко, ти що, один такий?!”) – навпаки, треба бути контейнером і “нормалізувати” емоції дитини/підлітка: “Так, я знаю, що ти переживаєш, адже про це так багато пишуть і говорять”; “Так, я розумію, що ти страшенно злий, бо доводиться сидіти вдома і ти сумуєш за друзями…”
  • Гігієнічні процедури. Наголосіть дітям на простих речах, які може зробити ваша родина, щоб знищити мікроби та віруси, які живуть у світі.

Гігієнічні процедури, які сповільнюють поширення COVID-19 і допомагають нам залишатись здоровими цілий рік.

Помий руки!

Зробіть миття рук сімейною традицією. Якщо ви робите це разом, то покажіть приклад, як користуватися милом, ретельно намилювати руки та змивати, витрачаючи достатньо часу на цю процедуру. Робити це потрібно перед вживанням їжі, після приходу з вулиці, після чхання, після контакту з домашніми улюбленцями.

Лови кашель у лікоть!

Коли діти кашляють або чхають, вони, як правило, прикривають носики та ротики руками – і тоді вони торкаються всього, що поруч, разом з інфекцією, яка залишилась на долоньках! Натомість ми можемо кашляти і чхати в лікоть. Зробіть це грою для дітей. Чи можуть лікті застудитися на кашель? На початку підбадьорюйте їх, коли вони це роблять: “Зловив! Жени їх геть!»  Якщо ж діти випадково «зловили їх в руки», вони можуть просто вимити їх з милом і розпочати гру заново.

Відпочивай!

Улюблений казковий персонаж дитини може  нагадувати нам, що “коли ти хворий, відпочинок – найкращий!” Мотивуючі мультфільми, оповідання та пісні допомагають розвеселити ваших дітей!!!

Скажіть дітям: Коли ми хворі, то можемо залишитися вдома і наше тіло відпочиватиме; таким чином ми розчаруємо мікроби та віруси, не йдучи до школи, садочку, гуртка, музичної школи, спортивної секції. І ми, батьки, робимо те саме, якщо хворіємо!

Практикуй здорові звички!
Нагадайте дітям, що сон, фізичні вправи та вживання здорової їжі – це гарні, щоденні способи зміцнення нашого організму. Всі ми інколи хворіємо! Але ми можемо нести відповідальність за себе та свою родину, коли миємо руки, ловимо кашель ліктем, відпочиваємо та ведемо здоровий спосіб життя.

Залишити відповідь