Безпека дітей в Інтернеті

Методичні рекомендації для проведення заходів щодо безпеки в інтернеті

Пропонуємо під час підготовки та проведення заходів з формування безпечної поведінки дітей та молоді в Інтернеті враховувати наступні принципи роботи, які можуть посилити ефективність цих заходів:

1)        Визнання Інтернету як значущого фактора соціалізації

Під час заходів з дітьми, педагогами, батьками та тими, хто їх замінюють, враховувати те, що Інтернет є важливою та невід’ємною частиною життя сучасної дитини, простором реалізації більшості фундаментальних прав дитини. Під час заходів варто зосередитися на можливостях, які надає Інтернет та його позитивному впливі на розвиток.

2)        Позитивна атмосфера

Під час заходів з дітьми, педагогами, батьками та тими, хто їх замінюють, намагайтесь створювати позитивний емоційний фон спілкування та навчання, створюйте ситуації успіху.

3)        Сприяння обговоренню

Під час заходів з дітьми забезпечте, щоб учасники та учасниці мали можливість обговорювати безпосередній зв’язок теми зі своїм щоденним досвідом користуванням Інтернетом та плануванням подальших дій безпечного використання: від спілкування у соціальних мережах до  придбання товарів онлайн.

4)        Відкритість та чесність

Відкритість до думок, міркувань, коментарів, пропозицій може сприяти подоланню цифрового розриву між дорослими та дітьми. Діти також можуть ініціювати захід із безпеки в Інтернеті для вчительства чи молодіжних працівників та працівниць.

5)        Участь дітей та молоді

Діти та молодь мають бути залучені до планування заходів з безпечної поведінки в Інтернеті та мають можливість обирати ті теми, які потребують розгляду у контексті безпечного Інтернету.

6)        Надання інформації про механізми захисту та отримання підтримки

Діти та молодь мають бути ознайомлені з тим, як повідомити про неналежний або нелегальний контент, який вони бачать у соціальних мережах чи на тих сайтах, якими вони користуються. Діти та молодь мають отримати інформацію про організації, сайти, телефони гарячих ліній, де вони можуть отримати підтримку, якщо стали жертвою чиїхось дій в Інтернеті або потребують допомоги під час користування Інтернетом.

7)        Фото та відеозйомка

Не заохочувати публікацію фотографій та відео дітей, на яких їх можна ідентифікувати і які поширені у будь-який спосіб без попередньої письмової згоди їх батьків або осіб, які їх замінюють.

 

Корисна література для дітей

  • «Хаппі та її суперсила» Іра Бова. Видавництво: Талант

Як говорити з дітьми про безпеку в мережі? Письменниця Іра Бова створила для цієї делікатної теми безпечний світ — казкову історію черепашки Хаппі, з якої діти дізнаються надзвичайно важливі речі. Чи можна довіряти незнайомцям? Чи треба розповідати батькам, якщо хтось змушує робити те, чого не хочеш, або вимагає інтимні фото?.. Книга стане добрим стартом для розмов про ситуації, що можуть трапитися в інтернеті.

  • «Безпека в інтернеті» Дженніфер Мур-Маллінос. Видавництво: Ранок, Кенгуру

Серія акцентує увагу на специфічних ситуаціях, коли діти мусять приймати рішення. Важливо, щоб рішення було правильним. Саме від цього залежить, наскільки безпечною буде подорож, здоровим спосіб життя, успішним навчання; наскільки добрими будуть взаємовідносини з друзями та які винагороди чекають на нас. Крім того, від цього залежить позитивна самооцінка.

  • Життя онлайн. Як уберегтися від кібербулінгу, вірусів та інших халеп в інтернеті. Луї Стовелл. Видавництво: Книголав

Книжка стане в пригоді дітям, які активно починають користуватися інтернетом, а також їхнім батькам, котрі хочуть знати, як правильно пояснити дитині правила поведінки в мережі.Як уберегтися від кібербулінгу, вірусів та інших халеп в інтернеті». У виданні є низка практичних порад зі створення сторінок у соціальних мережах, правила поведінки з інформацією, приватними даними, взаємодії з користувачами й дотримання авторського права. Крім того, у книжці читач знайде інформацію та корисні підказки щодо секстингу, кібербулінгу та інтернет-шахрайства.

  • «Федько, прибулець з Інтернету» Сергій Гридін. Видавництво: Видавництво Старого Лева

Федько, дивовижний комп’ютерний вірус, який може виходити із комп’ютера під дією антивірусної програми. Цей напівдракон, напівчерв’як, напівлюдина – надзвичайно доброзичливе та кумедне створіння, що переливається всіма кольорами веселки і понад усе полюбляє їсти та спати. Якщо ви хочете разом з головними героями помандрувати дивовижним віртуальним світом та зустріти неймовірних істот як кумедних, так і жахливих, скоріше починайте читати онлайн цю захоплюючу повість. Цей твір буде цікавий і дітям, і підліткам, і дорослим, адже реалістичність і атмосферність, з якими він написаний, не залишать вас байдужими та змусять замислитися про багато буденних речей і свою поведінку.

Навчально-методичні ресурси